четвртак, 21. мај 2015.

ВАЖНО ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА ВЛАСНИКЕ И РУКОВОДИОЦЕ МАЛИХ И СРЕДЊИХ ПРЕДУЗЕЋА


ПРАВНА ЛИЦА СУ У ОБАВЕЗИ ДА НАДЛЕЖНОМ РЕПУБЛИЧКОМ ОРГАНУ ДОСТАВЕ НА УВИД "ДОКУМЕНАТ О КРЕТАЊУ ОТПАДА" КОЈИ СУ ПРОИЗВЕЛИ ( ПРЕДАЛИ НА РЕЦИКЛАЖУ) У ТОКУ ГОДИНЕ ! !

    Удружење грађана КОМШИЈА - ПЕТРОВАРАДИН је одлуком надлежних покрајинских органа ОВЛАШЋЕНИ САКУПЉАЧ ОПАСНОГ И НЕОПАСНОГ ОТПАДА.
Удружење од грађана и правних лица прикупља: ЕЛЕКТРИЧНИ, ЕЛЕКТРОНСКИ, СИЈАЛИЧНИ ОТПАД, ПЕТ И АЛУ АМБАЛАЖУ, АМБАЛАЖНО СТАКЛО, ПАПИР И ФОЛИЈУ , ОТПАДНЕ ГУМЕ И АКОМУЛАТОРЕ КАО И СВЕ ВРСТЕ МЕТАЛНОГ ОТПАДА.
    За преузете количине рециклабилног отпада правном лицу издајемо одговарајућу документацију у складу са зakoном Републике СРБИЈЕ.


Шта нас то издваја од осталих сакуп љача? ?
Склапањем једног уговора о сарадњи (са уг КОМШИЈА) решили сте преузимање више врсти рец. отпада.
Наша услуга је бесплатна (преузимање, превоз и израда докумената).
Ми смо непрофитна организација и своје ресурсе усмеравамо на едукацију деце и омладине предшколског и школског узраста.

КОМШИЈЕ десет година брину о деци и природи.
ПЕТ година проводимо акцију НЕ БАЦАЈ РЕЦИКЛИРАЈ ПОЗОВИ 064 310 1315.
ПОЗОВИТЕ НАС  ИЛИ ПИШИТЕ.
ТЕЛ: 064 310 13 15 
Е- МАИЛ: ugkomšija@gmail.com

уторак, 19. мај 2015.

ПОТПИСАН УГОВОР ЗА НАСТАВАК ИЗГРАДЊЕ ЖЕЖЕЉЕВОГ МОСТА

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић потписао је данас у Београду у име Града Новог Сада анекс уговора о изградњи друмско-железничког моста преко Дунава у Новом Саду, тзв. Жежељевог моста. Анекс 1 Основног уговора који продужава Основни уговор потписали су „Железнице Србије“, извођач радова AZVI , АПВ и Град Нови Сад као органи финансирања. Затим су потписани Меморандум о разумевању између инвеститора „Железнице Србије“ и извођача радова AZVI, Уговор о начину преноса средстава за финансирање Пројекта од стране „Железнице Србије“, Управе за капитална улагања АПВ и ЈП „Завод за изградњу града“ Нови Сад, као и Уговор о финансирању за 2015. годину. Анекс уговора предвиђа додатних три милиона евра и рок од 17 месеци за завршетак изградње Жежељевог моста преко Дунава у Новом Саду.

- Задовољство ми је што је коначно дошло до потписивања докумената који су неопходни у процесу изградње Жежељевог моста у нашем граду. Драго ми је што је препознато да је Град Нови Сад учинио огромне напоре и да је преузео, веровaтано, највећу одговорност у читавом ланцу за наставак изградње тог друмско-железничког моста. Захвалан сам на подршци коју смо добили од министарке грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре проф. др Зоране Михајловић и амбасадора Мајкла Девенпорта шефa делегације ЕУ у Републици Србији, а захваљујем и „Железницама Србије“ и Покрајини, као партнерима на овом пројекту. Нови Сад и Новосађани очекују да градилиште што пре буде отворено и активно, a извођачи радова већ од сутра на лицу места и да се настави изградња. Предуго све ово траје, док огромну штету због непостојања моста трпе и Нови Сад и држава, највише услед прекида једне од најважнијих саобраћајница за Нови Сад, као што су веза са ауто-путем Београд-Суботица, веза са индустријском зоном, са Луком Нови Сад, Слободном царинском зоном, а додатно, у граду је прекинута и једна од најлепших урбанистичких целина - Београдски кеј. Дакле, у питању је вишеструка штета за Нови Сад, али и за државу, те је оправдано што постоји озбиљан национални интерес да се овај процес оконча што пре. Нисам био градоначелник када су претходни уговори склапани и не бих се упуштао у туђе разлоге и начине, а могу само да гарантујем да ће Град дати све од себе да се овај посао коначно реализује што је у интересу Града, Покрајине и државе Србије – рекао је градоначелник Вучевић.

Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре проф. др Зорана Михајловић рекла је да укупна вредност радова на новом Жежељевом мосту сада износи око 49 милиона евра, а да су радови били обустављени зато што Покрајина није прихватала да пребаци новац Граду Новом Саду који је намењен за радове.

- Жежељев мост је два пута настрадао, стари мост 1999. године у НАТО бомбардовању а други пут приликом изградње новог моста, због незреле политике. После дугих преговора сви смо сели за један сто и омогућили наставак радова на том мосту, на том важном инфраструктурном пројекту. Рок за изградњу новог Жежељевог моста на Дунаву био је новембар 2013. године, а држава због незавршеног Жежељевог моста губи годишње четири милиона евра – рекла је Михајловић и додала да је став Владе и министарства да ниједан инфраструктурни пројекат не сме да стагнира због политике.

Нови мост ће имати два железничка колосека, две друмске саобраћајнице ширине 7,7 метара и две пешачко-бициклистичке стазе ширине 2,5 метара. Мост ће бити дуг 474 метра и широк 31 метар.

четвртак, 14. мај 2015.

Министарство > Активности министра > Унапређење система управљања опасним отпадом

Унапређење система управљања опасним отпадом

Министар пољопривреде и заштите животне средине Снежана Богосављевић Бошковић отвориће сутра, 15. маја 2015. године у 11 часова, конференцију поводом почетка Пројекта „Унапређење система управљања опасним отпадом у Републици Србији – Интегрисани план управљања опасним отпадом“. (Клуб Народних посланика, Толстојева 2 ). На конференцији ће се обратити амбасадор, заменик шефа  Делегације ЕУ у Србији Оскар Бенедикт, представници амбасада Аустрије и Немачке, Високи представник Аустријског Министарства заштите животне средине Monika Mörth, шеф Преговарачке групе за ЕУ Тања Мишчевић и државни секретар Министарства пољопривреде и заштите животне средине Стана Божовић.
Општи циљ овог пројекта је да помогне Србији у испуњењу законодавства ЕУ из области заштите животне средине, кроз институционалну изградњу и унапређење инфрастуктуре у области животне средине. Сврха пројекта је развој и унапређење система управљања отпадом, кроз завршетак законодавства, стратешко планирање и спровођење оквира за управљање посебним токовима опасног отпада у складу са стандардима Европске уније и законодавством Србије. Пројекат финансира Европска унија, а кофинансира Република Србија.

уторак, 12. мај 2015.

GDE U NOVOM SADU MOGU ODLOŽITI NEISPRAVNE SIJALICE ?

DNEVNO DOBIJAMO DESETINE PITANJA IZ NASLOVA. NA NAŠU VELIKU ŽALOST
ODGOVOR JE JAKO KRATAK:   NIGDE!!!
Sijalični otpad jeste OPASAN otpad i potrebno ga je posebno sakupljati i reciklirati. ALI ! !
Reciklaža sijaličnog otpada je nerentabilna i niko neće da se bakće sa njima ( često čujete preko razglasa " KUPUJEM TELEVIZORE, FRIŽIDERE ŠPORETE .. !!!  ???????????????? ) .Sijalice niko ne otkupljuje.
  MI ( ug KOMŠIJA)  preuzimamo sve vrste neispravnih sijalica od građana i pravnih lica i u skladu sa zakonom ih predajemo na reciklažu. NAŽALOST nemamo sredstava da napravimo i postavimo kontejnere po gradu gde bi svi mogli odložiti svoje neispravne sijalice.
Sve naše nade su usmerene ka rukovodstvu grada. Razgovarali smo sa odgovornim licima , u skladu sa propisima predali projekat SIJALIČNI OTPAD - NE BACAJ RECIKLIRAJ 2015, priložili dozvolu za sakupljanje od nadležnih organa, to jest učinili smo sve što smo mogli. OSTALO NIJE U NAŠOJ MOĆI. AKO KOMISIJA KOJA ODLUČUJE O TOME KOJI PROJEKTI SU KORISNI ZA GRAD NOVI SAD ODOBRI SREDSTVA, MI SMO SPREMNI DA POSTAVIMO KONTEJNERE KAKO PO GRADU, TAKO I PO PRIGRADSKIM NASELJIMA. SPREMNI SMO I DA ISTE REDOVNO PREUZIMAMO I PREDAJEMO OVLAŠĆENOM RECIKLERU.
Za udruženje građana KOMŠIJA - Svetozar Jovičić

понедељак, 11. мај 2015.

ZELENI SAT RTV - a I KOMŠIJE BRINU O PRIRODI

   Danas je u dvorištu osnovne škole JOVAN DUČIĆ u Petrovaradinu ekipa RTV snimala kadrove za emisiju ZELENI SAT. Gosti amisije će biti udruženje građana " KOMŠIJA ". Predstavljena je akcija   " NE BACAJ RECIKLIRAJ POZOVI 064 310 13 15".



понедељак, 4. мај 2015.

NOVA AKCIJA "KOMŠIJA"

SIJALIČNI OTPAD - NE BACAJ RECIKLIRAJ 2015

    U više navrata sam javno u medijima istakao da je Novi Sad među najčistijim i najuređenijim gradovima u regionu. Nažalost Novi Sad deli sudbinu svih gradova u Srbuji i ima dve  CRNE TAČKE a to su: 
 BATERIJSKI OTPAD -prema  članu 47 zakona o upravljanju otpadom Republike Srbije ( u daljnjem tekstu ZOUO) pripada grupi opasnog . Rešenje problema BATERIJSKOG OTPADA je u rukama aktuelne vlada jer u Srbiji  ne postoji pogon za reciklažu ovog otpada.
SIJALIČNI OTPAD - prema članu 51  ZOUO, pripada grupi opasnog otpada. 
Uprkos činjenici da u Srbiji postoji pogon za reciklažu ovog otpada,(BIS  RECIKLAŽNI CENTAR u Omoljici) procenat reciklaže se kreće od 5 do 8 % što je KATASTROFALAN PODATAK. Osnovni sastojak ŠTEDLJIVIH I NEONSKIH sijalica je ŽIVA, otrovna i kancerogena materija.


  OVA FOTOGRAFIJA JE SNIMLJENA U NOVOM SADU. POČINIOCA OVOG ZLODELA BI MOGLA ZADESITI KAZNA OD MILION DINARA. NAIME  ZOUO  ZA OVAKO NE ODGOVORNO PONAŠANJE PRAVNIH LICA  PREDVIĐA VEOMA VISOKE NOVČANE KAZNE.

 Upravljanje otpadnim fluorescentnim cevima koje sadrže živu
Član 51

Otpadne fluorescentne cevi koje sadrže živu odvojeno se sakupljaju.

Zabranjeno je bez prethodnog tretmana odlagati otpadne fluorescentne cevi koje sadrže živu.

Vlasnik otpadnih fluorescentnih cevi koje sadrže živu dužan je da ih preda radi tretmana licu koje za to ima dozvolu. 
ZAKON je jasan i ne dvosmislen. ŠTA JE SA NAŠOM SVEŠĆU? ŠTA JE SA NAŠIM OSEĆAJEM ODGOVORNOSTI PREMA DRUŠTVU PA I NAŠOJ DECI ??????????
POZIVAMO SVE SUGRAĐANE, FIRME, INSTITUCIJE, ŠKOLE, UDRUŽENJA DA SE UKLJUČE U OVU AKCIJU JER NOVI SAD JE NAŠ, ZAJEDNIČKI.......
PIŠITE NAM, PITAJTE,  SUGERIŠITE .... ugkomsija@gmail.com
ZOVITE .......064 310 13 15